Bezpieczny sex

Co musisz wiedzieć o lęku związanym z wydajnością seksualną

Lęk o wydajność seksualną

Dla niektórych z nas beztroskie życie seksualne to coś, co uważamy za oczywiste. Jeśli chodzi o wszystkie sprawy pod kołdrą, nie zastanawiamy się dwa razy nad otwarciem paczki prezerwatyw, założeniem jednej i zabraniem się do roboty. Ale dla niektórych, może to być prawdziwy niepokój, gdy chodzi o seks. Jasne, wszyscy czuliśmy się trochę nerwowy o seksie w pewnym momencie w naszym życiu, zwłaszcza podczas naszego pierwszego razu, ale w niektórych przypadkach, to może być znacznie gorzej do punktu, gdzie niepokój jest aktywnie utrudnia seks. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, mamy cię pokryte z naszym przewodnikiem intro do niepokoju sprawności seksualnej, gdzie omówimy oznaki, objawy i przyczyny, jak również możliwe leczenie. Pamiętaj tylko, że jeśli niepokoi Cię cokolwiek związanego ze zdrowiem seksualnym, powinieneś jak najszybciej porozmawiać z pracownikiem służby zdrowia. Co to jest lęk przed sprawnością seksualną? Zacznijmy od podstaw.

Czym dokładnie jest lęk seksualny lub lęk przed sprawnością seksualną?

Lęk jest zwykle definiowany jako uczucie zmartwienia lub ogólnego zdenerwowania. Większość z nas doświadczyła lęku w tym czy innym momencie naszego życia, jednak to nasilenie uczuć i częstotliwość ich pojawiania się może prowadzić do upośledzenia codziennego życia. Lęk przed sprawnością seksualną nie różni się od innych form lęku, jednak czynnikiem wyzwalającym jest seks. Objawy mogą być wywoływane przez sam akt seksualny, ogólną aktywność seksualną, a nawet rozmowy o charakterze seksualnym. Osoba cierpiąca na lęk przed sprawnością seksualną często martwi się, że nie będzie w stanie wykonywać czynności seksualnych lub że nie będzie w stanie cieszyć się seksem. Ważne jest, aby zauważyć, że lęk przed sprawnością seksualną nie jest fobią przed seksem, rzeczywista fobia przed seksem jest znana jako erotofobia. Gdzie ktoś z lękiem sprawności seksualnej może być nerwowy lub niespokojny o seksie, ktoś z fobią seksualną może nie być w stanie zmierzyć się z żadnym aktem seksualnym w ogóle. Możesz przeczytać więcej o erotofobii w naszym przewodniku na temat lęku przed seksem.

Jakie są objawy lęku przed sprawnością seksualną?

Każdy może doświadczyć kilku nerwów, jeśli chodzi o seks, jest to całkowicie naturalne. Motyle w brzuchu, trochę nerwowej energii, może nawet podwyższone bicie serca; to wszystko znaki, że jesteś podekscytowany tym, co ma nadejść. Objawy niepokoju wydajności, jednak mogą być znacznie bardziej wpływowe. Mogą one obejmować następujące objawy, ale nie ograniczają się do nich:

- Trudność stając się pobudzony

- Niechęć do angażowania się w aktywności seksualnej

- Zmniejszony popęd płciowy

- Napięcie mięśniowe

- Ataki paniki

- Zwiększone tętno

W skrajnych przypadkach dla mężczyzn, lęk wydajność seksualna może nawet spowodować długoterminowe trudności z osiągnięciem lub utrzymaniem erekcji, która jest znana jako zaburzenia erekcji. Przejdź do naszego przeglądu zaburzeń erekcji, aby dowiedzieć się więcej.

Przyczyny lęków seksualnych

Jakie są przyczyny lęku przed sprawnością seksualną?

Lęk przed sprawnością seksualną może wynikać z przyczyn psychologicznych, jednak przyczyny te mogą nie być oczywiste dla osoby cierpiącej. Jedną z przyczyn u kobiet może być obawa przed niemożnością osiągnięcia orgazmu, natomiast u mężczyzn może to być obawa przed niemożnością osiągnięcia lub utrzymania erekcji. Inne przyczyny lęku przed sprawnością seksualną zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet mogą obejmować następujące czynniki:

- Kwestie związane z obrazem ciała

- Stres

- Negatywne doświadczenia seksualne w przeszłości

- Strach przed odrzuceniem

- Niska pewność siebie lub pogarszająca się samoocena

- Strach przed niemożnością wykonywania czynności seksualnych

Jak pokonać lęk przed sprawnością seksualną

Leczenie lęku przed sprawnością seksualną polega zarówno na leczeniu psychologicznej przyczyny problemu, jak i na zarządzaniu objawami, których osoba cierpiąca może doświadczać z powodu zaburzenia. Jeśli czujesz, że masz problemy z uczuciami lękowymi wokół seksu, powinieneś odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu, który będzie w stanie doradzić najlepszy sposób leczenia. Może to obejmować następujące działania:

- Otwarcie się przed swoim partnerem

- Lekarz pierwszego kontaktu może zasugerować, że powinna Pani usiąść ze swoim partnerem, aby omówić problemy, które Pani ma. Może to być w formie profesjonalnej sesji doradztwa dla par lub czegoś bardziej nieformalnego. Terapia psychologiczna Może się zdarzyć, że jest Pani obecnie samotna lub że odbyła Pani rozmowę z partnerem i nie czuje Pani poprawy w zakresie odczuwanego lęku. W takim przypadku lekarz specjalista może zalecić poradnictwo psychologiczne, aby dotrzeć do źródła problemu. Leki Może się zdarzyć, że terapia, jako bardziej długoterminowe rozwiązanie, nie radzi sobie z objawami lęku przed sprawnością seksualną, których doświadczasz i potrzebujesz bardziej krótkotrwałej ulgi. Lekarz pierwszego kontaktu może przepisać leki, które pomogą złagodzić objawy w takich przypadkach. Jak wspomniano, jeśli doświadczasz pewnego niepokoju związanego z seksem, może to być zupełnie normalne. Ale jeśli czujesz, że utrudnia to Twoje życie seksualne lub wpływa na inne obszary Twojego życia, ważne jest, aby szukać właściwej pomocy. Zaufaj nam, gdy mówimy, że nie jesteś sama. Masz więcej pytań związanych z seksem? Nasz blog Explore Sex ma to, co musisz wiedzieć! Niezależnie od tego, czy szukasz wskazówek dotyczących pozycji seksualnych, czy też potrzebujesz ogólnych porad na temat zdrowia seksualnego, mamy wszystko pod kontrolą. Odwiedź nas i przeczytaj więcej teraz. RB-M-14595

Komentarze (0)

Zostaw komentarz